דוגמאות למשחקים

בעמוד זה מוצגות דוגמאות למשחקים ופעילויות שפותחו והופעלו ברחבי הארץ למטרות למידה ופנאי.
אוצר ישראלי 2018 | רחבי הארץ

חטיבת החינוך של קק"ל מפתחת ומפעילה משחקים בכל רחבי הארץ.   

המשחק  אוצר ישראלי ברוח שנת ה-70 למדינת ישראל, משלב חידות, שירים, סרטונים, משימות ופעילויות בנושא.

פריחה ביער – צבע בטבע | יער בן שמן, 16 בפברואר 2018

מאות מבקרים השתתפו במרוץ הפרחים הראשון של קק"ל ועמותת התיירות חבל מודיעין ביער בן שמן, באתגר ששילב כישורי ניווט, הכרת הטבע והסביבה ושימוש בטכנולוגיה.  המטרה: לקרב את הציבור למקומות ביער בן-שמן, שבדרך כלל לא מגיעים אליהם בביקור רגיל ולחשוף אותם למקומות קסומים אלה, בהם מגוון פרחים שיוצרים שטיחי צבע ברחבי היער בעונה זו.

כ- 500 איש נענו להזמנת קק"ל ובאו להשתתף בפסטיבל. המשתתפים קיבלו קוד כניסה למשחק "פריחה ביער – צבע בטבע" שפותח באפליקציית  Treasure-HIT. בחלק מהתחנות, פגשו אותם מדריכי קק"ל מחופשים לדמויות כגון נזיר ושלמה המלך שהסבירו על המקום וסייעו בפתרון החידות. באחת התחנות התקיימה הפעלה בנושא הפרחים האדומים – כלנית, נורית ופרג, שתמיד מתבלבלים ביניהם.

"הדבר הכי טוב הוא להוציא את הילדים, שלא יישבו מול המחשב כל היום", אמר רפאל זר-אביב מרעננה, שהיה בין הראשונים שנרשמו למשחק עם בנו רועי בן ה-10.

חיים וזהבה שמיר מפתח תקווה אהבו את הירוק ואת כל הפרחים שראו ביער. "הכול כל כך יפה, הירוק והפרחים שפורחים, מה עוד אפשר לבקש?" אמר חיים. "היינו ביער פעמים רבות אבל מעולם לא הגענו לאזורים שהמשחק הזה לוקח אותנו אליהם", אמרה זהבה. "חבל שלא הבאנו אתנו את הנכדים".

בגן הפסלים, נילי וצביקה אוסטרבך מפתח תקווה, עם שלושת ילדיהם, חיפשו פסל מסוים שיעזור להם להשיג את הרמז הבא שנזקקו לו. "זה משחק נחמד מאוד, וטוב לילדים שהם לא צריכים לשבת ולהקשיב להסברים, אלא יכולים להתרוצץ חופשי ולחפש רמזים", אמרה נילי.

אורית חדד מראש העין, שבתה נויה הקשיבה למדריך קק"ל מחופש לנזיר, מסביר על שמו של פרח הגדל בבקעת הנזירים, אמרה שבהחלט תחזור ליער לבקר באתרים החדשים שהם למדו עליהם במהלך המשחק. "זה נהדר. לא ידעתי שיש כל כך הרבה אזורים יפהפיים ביער", אמרה. "בפעם הבאה שנבוא ליער נעמיק יותר ונחקור. יש המון מה לראות פה".

בחניון הגן מוזיקלי, רעות גליקמן בת ה-11 סיכמה הכול: "כיף ללמוד דברים חדשים שלא ידעתי קודם, וכיף לראות את כל הפרחים, וכיף שהכול נעשה עם טכנולוגיה, וכיף לבלות בצורה מיוחדת עם המשפחה", הכריזה, כשהמשפחה שלה נכנסה למכונית בדרך לתחנה הבאה כדי להשלים את המרוץ.

 

המירוץ בקיבוץ | בית אלפא נובמבר 2017

המשחק נערך כחלק מחגיגות ה-95  לקיבוץ בית אלפא והיווה את אקורד הסיום שלהן.

לנגר עיני צוות תרבות שהכין את המשחק עמדו שני עקרונות מנחים:

-          תחנות היסטוריות בקיבוץ והיכרות איתן

-          רב דוריות

המשחק נבנה כך שעל החידות יכלו לענות רק הוותיקים או בני הקיבוץ ואת הפלאפונים הפעילו הצעירים בני הדור הטכנולוגי. זו גם הייתה ההנחיה היחידה בחלוקה לקבוצות שיהיו בהן מכל הדורות.

היה מרגש לראות את כל הקיבוץ "כמרקחה". גולפיות דהרו בכל הכיוונים נושאות אנשים חדורי מוטיבציה ועוטי חיוכים מאוזן לאוזן. המשימות בתחנות היו מגוונות ומשעשעות והמשחק הסתיים בארוחת צהרים "בטעם של פעם" בחדר האוכל.

באתר הקיבוץ תוכלו לראות תמונות  ממשימה בתחנת ה"מתפרה": צלמו עצמכם לבושים במיטב מחלצות החלוצים, וסרטון של משימת שירה באחת התחנות במשחק.

תודה לצוות treasure-HIT על חוויה מסחררת  - צוות תרבות קיבוץ בית אלפא 

יום שדה משימתי במסגרת של"ח | גן יבנה - אוקטובר 2017

במסגרת לימודי של"ח וידיעת הארץ, יצאו כיתות ח' בביה"ס ע"ש נעמי שמר ליום שדה משימתי בגן יבנה. התלמידים ניווטו באמצעות משחק אינטראקטיבי, בפלאפון, "רצים למיליון", ברחבי גן יבנה, ודרך המשחק הכירו את ההיסטוריה של גן יבנה, למדו לקרוא מפה, אפו  פיתות והתגבשו ככיתה. אל התלמידים הצטרפו המשצי"ם מכיתות ט' שהדריכו את הכיתה.

התלמידים נדרשו למשימות שונות ויצירתיות. הפקת סרטון  שמשכנע תושבים למחזר וביקור התלמידים לבניין המועצה, בו למדו על תפקידיו בשנים הראשונות. כמו כן הם התבקשו להפיק סרטון שבו ברכו  את  תושבי גן יבנה לכבוד ציון 70 שנה למדינה ולומר גם "מה אני אוהב בגן יבנה".

אחד התלמידים ביטא את תחושותיו: "נולדתי כאן וחשבתי שאני מכיר בה כל פינה. במהלך יום השדה והניווט  בפלאפון  גיליתי כל כך הרבה דברים חדשים שלא ידעתי גם על גן יבנה וגם על חברי לכיתה, היה לי ממש כיף!".

המורים לשל"ח, ברוך ויעקב, סיכמו את היום כמוצלח מאוד, ואמרו: "מרחיב את הלב  לראות תלמידים שמגלים וחוקרים בעצמם את סיפור מקום מגוריהם, על ידי קריאת מפה, ביצוע משימות וניווט סלולרי. בתום יום שדה כזה  אנו רואים כיצד תחושת האחריות והשייכות של התלמידים למקום מתעצמת."

 

הרפתקה בפארק הירדן | פארק הירדן

משחק קבוע (זמין בכל עת) בפארק הירדן  המיועד למבקרים: זוגות, יחידים, משפחות וקבוצות מאורגנות. 

השחק מסייע למבקרים להתוודע לאתרים ההיטוריים ולנקודות הקסומות ברחבי הפארק וללמוד על המקום.  במסגרת המשחק תבקרו בתל בית ציידה, טחנות הקמח, עין משפע ועוד...

יש להצטייד במפת הפארק המכילה רמזים לחלק מהשאלות ועוזרת להתמצאות בשטח. ניתן לקבל מפה מהשומר בשער הכניסה או במשרדי הפארק. זמן המשחק - שעה-שעתיים.

לקבוצות מאורגנות: ניתן לפנות למנהלת הפארק.  

מרוץ ניווט הורים וילדים לבנות מצווה ברחבי העיר - אפריל 2017 | כפר סבא

פעילות לבנות מצווה, שהמשתתפות באות אליה עם אבא או אמא, שהיא משחק עירוני אותו פיתחה רותי ליבנת מייסדת Bondoo  באמצעות האפליקציה Treasure-HIT. המשתתפים מקבלים משימות ורמזים שמעבירים אותם מנקודה לנקודה. בניווט שזורים אתרים היסטוריים של העיר כפר סבא, מידע משעשע על דמויות מוכרות בעיר וחשיפה למקומות חדשים שהם "מתחת לאף". הניווט הוא הזדמנות לטייל ברגל במרכז העיר, ליהנות מזמן משותף נדיר וללמוד עוד קצת אחד על השני.

כתבה על הפעילות  ב- mynet כפר סבא.

חולון עירי (בשטח בתי הספר) | חולון

משחק לכתות ד' המתנהל בחצר בית הספר כחלק מלימוד הנושא "היישוב שלי". הופעל לראשונה ב-11 בתי ספר (מעל 1000 תלמידים) ביום המקוון 2014 ומאז מופעל ברציפות בכל שנה. ב-2017 לקחו חלק במשחק זה תלמידי כל בתי הספר היסודיים בחולון (26 בתי ספר). 

 

בית הספר "גלילי" | כפר סבא

 

מעריב on-line  13/12/2016:   "במקום להתייחס לטלפונים הניידים כמטרד והסחת דעת לתלמידים במהלך השיעורים, בבית ספר "גלילי" בכפר סבא החליטו שהם ינצלו אותם לטובת הלימודים. במסגרת מיזם לימודי ייחודי, משתתפים תלמידי כיתות י"א במגמת "גיאוגרפיה אדם וסביבה", ביום לימודים חוויתי בו הם מקבלים מטלות המבוססות על מיקום גיאוגרפי אותן הם פותרים בעזרת הטלפונים הניידים שלהם. 
כדי לבצע את המטלות נדרשים התלמידים לצאת לנקודות ציון בעלות עניין במרחב העיר ולבצע משימות שונות באמצעות הטלפונים הניידים. על מנת לבצע את המשימות משתמשים התלמידים באפליקציה Treasure – HIT שפותחה ב"מכון הטכנולוגי בחולון" על ידי סטודנטים לטכנולוגיות למידה. המשימות נבנו במטרה לנצל את היכולות הרבות של הטלפון הנייד החל ממתן תשובות אונליין, משימות צילום, הקלטה והעלאת תוצרים לקבוצת פייסבוק ייעודית שנפתחה לצורך הפרויקט. ..."   לכתבה המלאה
מחפשים את המטמון בגקו קיר שגיא | רמת ישי

משחק זה נערך ב"גקו קיר שגיא" ברמת ישי כחלק מאימון של נבחרת הנוער האזורית בטיפוס ספורטיבי. הפעילות בוצעה באמצעות אפליקציית Treasure-HIT ובמהלכה למדו המשתתפים אודות ההיסטוריה של האזור ובפרט של הקיר, המשמש כמקום הנצחה לשגיא בלאו ז"ל.    

חולון עירי | חולון

משחק שהתקיים ברחבי העיר חולון כשלב הגמר של "חידון חולון" 2014 - תחרות בין בתי ספר בעיר.
במהלך המשחק התלמידים עברו בין תחנות ברחבי העיר והשתתפו במשימות הקשורות להיסטוריה של חולון ולאתריה השונים.

הכירו את נמל יפו | נמל יפו

משחק שהתקיים בכנס תקשוב 2014 מחוז תל-אביב.

גירסה של המשחק פתוחה לקהל הרחב ואפשר לשחק בכל עת עם משפחה וחברים. 

אם זכרוני אינו מטעני | זכרון יעקב

משחק להכרת המושבה וההיסטוריה הייחודית שלה. השתתפו תלמידי כתות ו' בליווי הורים.

סרטון על המשחק.

גירסה של משחק זה פתוחה לקהל ואפשר לשחק בכל עת.
 
הרצלידע יוחנני | הרצליה

משחק להכרת השכונה בסביבת בית הספר.  כל שכבת כתות ד יצאה לשחק בקבוצות, בליווי הורים ומורי בית הספר.

כתבה על המשחק במקומון הרצליה.

"התחנה" חנוכה 2014 | מתחם "התחנה" תל-אביב יפו

משחק לקהל הרחב במתחם "התחנה". עסק בהיטוריה של המקום ובחג החנוכה.

פרסים הוענקו למשתתפים על ידי בתי העסק והנהלת המתחם.

מס"ע מקראי בשבילי מרחבים | פרדס חנה

מס"ע (מורשת, סביבה, ערכים) באמצעות "השביל המזמר" בבית ספר מרחבים בפרדס חנה. ילדי כיתות ד'-ו' משחקים במסגרת שבוע התנ"ך ולומדים על עצים במקרא.

"התחנה" פסטיבל השוקולד 2014 | מתחם "התחנה" תל אביב יפו

משחק לקהל הרחב במתחם "התחנה" במהלך שבוע השוקולד 2014.  עסק בהיסטוריה של המקום ובנושאי שוקולד. 

פרסים (הקשורים לשוקולד) הוענקו למשתתפים ולזוכים על ידי מארגני האירוע.

מכירים את "אורנים" | מכללת אורנים

סטודנטים במכללת אורנים משחקים, מכירים את הקמפוס ולומדים סוגיות במדעים באמצעות מתקנים הפזורים בקמפוס.

מטמון בשלומי | מרכז מורים בשלומי

מדריכי משרד החינוך, מפקחים, מנהלי בתי ספר, רכזי תקשוב ומורים מכל הארץ משחקים,

מכירים את המקום ומתנסים בחווית למידה מבוססת מיקום כשלב ראשון בהכשרה לקראת הכנת משחקים מקוריים.

יום ספורט | קריית מלאכי

יום ספורט שקיים בית ספר לשכבת כיתות ז' בפארק בקריית מלאכי.  

הילדים התחרו בקבוצות, ביצעו משימות פיסיות במתקני הספורט של הפארק ומשימות הקשורות לתזונה בריאה בקיוסק של בית הספר.

מכירים את HIT | מכון טכנולוגי חולון

משחק שהתקיים בכנס טכנולוגיות למידה 2014 להכרת המוסד שבו התקיים הכנס.

עמל ב"התחנה" | מתחם "התחנה" תל אביב יפו

רכזי תקשוב של רשת "עמל" משחקים במתחם "התחנה", מכירים את המקום ולומדים על ההיסטוריה שלו ב-15.9.14

מפגש אוריינטציה (לסטודנטים חדשים) | מכון טכנולוגי חולון

סטודנטים חדשים משחקים ומכירים מקומות ושירותים חשובים בקמפוס ביום אוריינטציה המתקיים לפני תחילת שנת הלימודים (תשע"ד, תשע"ה, תשע"ו, תשע"ז, תשע"ח).

מכירים את או"פ | קרית האוניברסיטה הפתוחה רעננה
נרשמים לבית הספר | בית ספר יסודי בערד

משחק כמסגרת להכרת בית הספר ורישום לילדי כתה א - הורים וילדיהם.

מכירים בעלי חיים | גן החיות בחיפה

משחק חוויתי ומאתגר (למשפחות, בני נוער וילדים וגם למבוגרים) שיעזור לכם לנווט במסלול המומלץ והכי נוח להליכה בגן החיות וגם לגלות דברים חדשים שלא ידעתם על בעלי החיים. 

המשחק, שפותח על ידי צוות גן היות, הושק ביום הילד 29.11.2014 והוא פתוח לקהל מבקרי הגן.

נקודת התחלה - הכניסה לגן החיות שם גם תוכלו לקבל את ההנחיות להפעלת המשחק. 

אפשר לשחק רק בשטח גן החיות. שעות הפעילות של גן החיות מפורסמות באתר: www.haifazoo.co.il

מוזיאון חוסמסה והמוזיאון לתולדות חולון | חולון

צוות מוזיאון חוסמסה והמוזיאון לתולדות חולון מפתח ומקיים משחקים להכרת ההיסטוריה של אתר חוסמסה ופעילות "ההגנה" בחולון. המשחקים מתקיימים בשטח המוזיאון ומיועדים לתלמידי בתי ספר,  לבני שירות לאומי (חברי גרעין מורשת של המועצה לשימור אתרים) למבוגרים (מתנדבי המוזיאון) ולקהל הרחב.

חיילים בניווט חוויתי | אזור ירוחם

משחק ששולב כמסגרת טיול של חיילי יחידה בצה"ל, שמטרתו להכיר אתרים במרחב הנגב ולטפח גיבוש חברתי.

קציני היחידה הכינו עבור החיילים משחק קבוצתי ששילב אתגרי ניווט עם פעילויות חברה מאתגרות בכל תחנה, שרק לאחר השלמתן קיבלו הקבוצות את הרמזים לניווט לתחנה הבאה. 

מדריכי ילדים ונוער בקיבוצים | סמינר אפעל

המפגש השנתי של מדריכי הילדים והנוער בקיבוצים 2015 בסמינר אפעל.  100 מדריכים משחקים "חפש את המטמון" בשטח סמינר אפעל ולומדים להכין משחקים חדשים במערכת Treasure-HIT.